Videos 2014

Selected perfomances from the 2014 Competition. Recorded in Troldsalen, Edvard Grieg Museum Troldhaugen. 1. Prize: Ah Ruem Ahn. 2. Prize: Zhenni Li. 3. Prize: Ben Cruchley.

Sebastian Berakdar, Germany

1st Round: Edvard Grieg
Røtnams-Knut, Halling op. 72 No. 7

Evelyne Berezovsky, Great Britain

1st Round: Sergej Rakhmaninov
Corelli Variations; Op. 42

Evgeny Brakhman, Russia (Semi-Finalist and winner of Prize for best performance of Ketil Hvoslef's Il Colino II)

1st Round: Aleksandr Scriabin
Etude op. 42 no.5 + Piano Sonata Op. 23
2nd Round: George Enescu
Piano Sonata in F sharp minor, Op. 24
2nd Round: Ketil Hvoslef
Il Colino II

Joachim Carr, Norway (Winner of the 1st Prize, Audience Prize and Orchestra's Prize)

1st Round: Johannes Brahms
Variations on an Original Theme
1st Round: Edvard Grieg
Myllarguten's Bridal March & Solveig's Song
Final: Robert Schumann
Piano Concerto in A minor, Op. 54. Bergen Philharmonic Orchestra, cond. Miguel Harth-Bedoya
Semi-Final: Robert Schumann
Davidsbündlertänze, Op. 6
Semi-Final: Edvard Grieg
Blåbærli & Ein Traum (with soprano Hilde Haraldsen Sveen)

Ole Christian Haagenrud, Norway

1st Round: Claude Debussy
Etudes, Book 2: No.7

Peter Friis Johansson, Denmark (Winner of 3rd Prize and Prize for best performance of a substantial work for piano solo by Edvard Grieg)

1st Round: Edvard Grieg
The Princess
1st Round: Ferruccio Busoni
Klavierübung, VI - Staccato: Nach Bizet
Final: Robert Schumann
Piano Concerto in A minor, Op. 54. Bergen Philharmonic Orchestra, cond. Miguel Harth-Bedoya
Semi-Final: Ludwig van Beethoven
Bagatelles, op. 126

Shoko Kawasaki, Japan

1st Round: Franz Liszt
Ballade No. 2 in B minor

Mariam Kharatyan, Armenia (Semi-Finalist)

1st Round: Sergej Rakhmaninov
Elegy + Preludes Op. 3, 23, 32
2nd Round: Arno Babajanyan
Choral and Dance of Sasun from 6 Pictures

Piotr Kosinski, Poland

1st Round: Alexander Scriabin
Piano Sonata no. 5, Op. 53

Tuomas Kyyhkynen, Finland

1st Round: Ludwig van Beethoven
Piano Sonata in A major Op. 101

Keisuke Nakamura , Japan

1st Round: Edvard Grieg
Love, Op. 52 No. 5

Oleksandr Poliykov, Ukraine (Semi-Finalist)

1st Round: Gioacchino Rossini
Petite Caprice
Semi-Final: Igor Stravinsky/Guido Agosti
Firebird Suite

Jared Redmond, USA

1st Round: Edvard Grieg
Gibøen´s bridal march; Op. 72 No. 1

Daniel Reith, Germany

1st Round: Bedřich Smetana
Concert Etude Op.17 "On the Seashore"

Vasily Salnikov, Russia

1st Round: Franz Liszt
Hungarian Rhapsody No. 8

Marina Kan Selvik, Russia

1st Roun: Maurice Ravel
From Miroirs: La vallée des cloches
1st Round: Franz Liszt
Transcendental Etude No. 8 in C minor

Anastasia Sobyanina, Russia

1st Round: Anatoly Lyadov
Prelude Op.10 No.1 + Etude Op.37

Jiayan Sun, China

1st Round: Edvard Grieg
I love thee, Op. 41 No. 3

Arseny Tarasevich-Nikolaev, Russia (Winner of the 2nd Prize)

1st Round: Frédéric Chopin
Ballade No. 2 in F major, Op. 38
2nd Round: Maurice Ravel
Gaspard de la nuit
Final: Edvard Grieg
Piano Concerto in A minor, Op. 16

Katharina Treutler, Germany

1st Round: Franz Liszt
Varations on Weinen, Klagen, Sorgen, Zagen

Viller Valbonesi, Italy

1st Round: Edvard Grieg
The Skuldal Bride; Op. 72 No. 15
2nd Round: Franz Schubert
Piano Sonata in A major D 959

Shih-Man Weng, Taiwan

1st Round: Maurice Ravel
La Valse

Stephen Whale, Australia

1st Round: Edvard Grieg
The First Meeting, Op. 52 No.2
1st Round: Einojuhani Rautavaara
Jumalanaidin Kuolema (The Death of the Mother of God) from Ikonit

Aiko Yajima, Japan

1st Round: César Franck
Prelude, Chorale and Fugue, Op. 21